Czujniki tensometryczne lub piezorezystancyjne wykorzystują zjawisko zmiany rezystancji metalu lub półprzewodnika pod wpływem odkształcenia. Czułość tensometrów półprzewodnikowych jest o około 2 rzędy większa od metalowych. Pośrednio tensometry mogą być zastosowane do pomiaru siły, momentu, naprężenia, masy, ciśnienia. Tradycyjne konstrukcje przetworników tych wielkości wymagają klejenia tensometrów na sprężystym podłożu, natomiast wiele rodzajów współczesnych mikroczujników wytwarza się w technologii MEMS, a same czujniki piezorezystancyjne są tu implantowane bezpośrednio na powierzchni przez domieszkowanie krzemu (np. w piezorezystancyjnych czujnikach ciśnienia).

W ramach laboratorium studenci badają zarówno same czujniki tensometryczne: metalowe (drucikowe i kratowe) oraz półprzewodnikowe, jak i wykorzystujące je czujniki siły oraz krzemowe czujniki ciśnienia. Mierzy się charakterystyki statyczne czujników, ich błędy podstawowe i dodatkowe temperaturowe, a w przypadku czujników siły dobiera się także rezystory do kompensacji temperaturowej. Stanowiska są wyposażone w aparaturę do pomiarów tensometrycznych, mostki tensometryczne analogowe firmy Hottinger i Tesla, multimetry, kalibrator ciśnienia, termostat z regulatorem cyfrowym i urządzenia pomocnicze.